Ett attraktivt Rotary – klubb- och medlemsutveckling

Att ha en plan för medlemsutveckling i klubben är viktigt inför varje nytt verksamhetsår. En plan kan föregås av en kartläggning inom klubbens Medlemsutvecklingskommitté där ni diskuterar och fastställer vilka aktiviteter som kan leda klubben i rätt riktning. För dig som leder denna kommitté finns en utmärkt handbok att ladda ner här . Du som är president måste ta det övergripande ansvaret för klubbens utveckling. En utmärkt källa till kunskap och erfarenheter finner du i Be a vibrant club

Varje klubb bör bl a ställa sig frågorna:

  • Vad gör vi för att skapa den trivsel i klubben som är nödvändigt för en klubbens utveckling och livskraft ?
  • Vad kan vi göra för att stimulera och engagera befintliga medlemmar?
  • Har vi program i klubben som sprider förståelse för den egna klubbens och Rotarys verksamhet ?
  • Vad skall vi göra för att attrahera och ta hand om nya medlemmar?
  • Bidrar klubbens arbetsätt och aktiviteter på ett sätt som attraherar nya medlemmar ?
  • Hur introducerar vi nya medlemmar i gemenskapen i klubben och i Rotary ?

I detta sammanhang har en förstärkt introduktion för nya medlemmar utöver den som ges i hemmaklubben visat sig vara värdefull och uppskattad. Seminarier i distriktets regi för nya medlemmar kommer därför att genomföras under våren i Stockholm den 24/4 och i Uppsala den 17/5. Inbjudan och närmare upplysningar kommer inom kort. Om frågor finns redan nu kontakta gärna vår District Membership Chair  Claes Malmsten.

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s