Frihet är det bästa ting…2

Rotarys lagråd har som jag berättat tidigare beslutat att klubbarna själva ska få bestämma om närvaro. Det ger en betydande frihet men i brist på tydliga regler från RI kan det finnas skäl att åtminstone nya klubbar skapar ett kontrakt istället som anger vad som är önskvärt för att åstadkomma en klubbanda och -kultur och ett engagemang.

Här skissar jag ett förslag till kontrakt mellan en klubb och den enskilda medlemmen som skall främja mental närvaro och engagemang.

Klubbens grundläggande erbjudande är att de som vill engagera sig kan bli medlem i en Rotaryklubb som

  • samlar engagerade ledare och eldsjälar
  • erbjuder kamratskap och personlig utveckling
  • ger tillgång till Rotarys globala yrkesnätverk
  • ger tillgång till Rotarys rika utbud av utvecklings- och kontaktmöjligheter

Vad man i gengäld som medlem skulle åta sig förslås nedan:

1/ Ingen inträdesavgift men istället tas en utträdesavgift ut om man lämnar klubben. Vid inträdet klargörs det för alla kandidater vad som är Rotarys och klubbens syfte och mål är och att ett aktivt engagemang för klubben och Rotary föväntas. Kontraktet klargör medlemskapets förpliktelser.

2/ Varje medlem förväntas årligen redovisa till styrelsen vad man gjort för insatser för klubben och/eller Rotary. Möjligheten att bidra aktivt till klubben och Rotary fullföljs enligt nedan genom att varje medlem årligen

-tjänstgör som funktionär i klubben som styrelseledamot eller

-är aktiv medlem i en service-kommitte. (Klubbtjänst, Yrkestjänst, Internationell tjänst, Ungdomstjänst eller Samhällstjänst) eller

-initierar och driver/deltar i projekt inom respektive tjänst eller

-tjänstgör som ledare/funktionär i distriktet eller RI eller

-rekryterar minst två ny medlemmar per år (i enlighet med en särskild rekryteringspolicy som bör fastställas) eller

-bidrar med minst 100 US dollar till Rotary Foundation (som är målsättningen i RI) eller till klubben.

3/ Varje medlem som på något eller några av dessa sätt visar sitt engagemang för klubben och Rotary skall belönas med diplom, värvningspin eller andra former av uppskattning. För större och längre insatser bör medlemmen tilldelas PHF.

4/ Den som ej längre kan manifestera sitt intresse för Rotary på något av ovanstående sätt bör uppmanas att överväga sitt ordinarie aktiva medlemskap och erbjudas att bli befriad från det ordinarie medlemskapet genom att betala utträdesavgiften eller att övergå till att vara hedersmedlem.

5/  Engagemanget värderas ej i närvaro vid de ordinarie klubbmötena utan i engagemang i eller bidrag till klubben och dess program.

6/ Ordinarie klubbmöten äger rum i den form och med den regelbundenhet som klubben själv bestämmer från gång till gång.

7/ Möten i kommitteér eller projekt är öppna för alla intresserade.

8/ Alla möten annonseras på klubbens hemsida så att Rotarianer från andra klubbar kan delta.

Med ett kontrakt av ovan skissade slag skulle vi skapa och premiera närvaro i verksamheten och inte bara honorera stjärtens placering på lunch- eller frukoststolen.

 

2 reaktioner på ”Frihet är det bästa ting…2

  1. Det är utmärkt att klubbarnas autonoma ställning blir tydligare. Regler bör enligt min åsikt omfatta positiv förstäkning av önskat beteende (uppskattning, diplom, tack, etc.). Däremot är jag personligen mycket tveksam till negativa konsekvenser (typ utträdesavgift) vilket jag tror för med sig att de Rotarianer som lämnar vår klubb gör det med en bitter eftersmak. Vi vill ju att alla, även före detta medlemmar, ska gilla oss för all framtid.
    Frihet för varje klubb att utforma verksamheten efter lokala förutsättning. Jag gillar.

    Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s