Hur kan något bra vara fel ?

 

Rotary är som opolitisk och icke religiös organisation noga med att inte bli förknippad med politik vare sig nationell eller internationell. Skall vi kunna verka som en humanitär yrkes- och serviceorganisation är det helt nödvändigt att vi avhåller oss från att ta positioner, göra uttalanden eller erbjuda plattformar för opinionsbildning där ”guilt by association” är en påtaglig risk. Vi kan annars snabbt förlora vår trovärdighet och hota vårt varumärke.

Det här uttrycks tydligt i procedurhandboken och Rotaryklubbarnas grundlag som säger:

Paragraf 16            Lokala, nationella och internationella angelägenheter

Mom. 1 – Diskussionsämnen. Allmänna frågor beträffande det egna samhällets, nationens och världens allmänna väl är av intresse för klubbens medlemmar och skall göras till föremål för öppna och insiktsfulla studier och diskussioner vid klubbmöten, till upplysning för medlemmarna då de bildar sig en personlig åsikt i frågan. Klubben som sådan får dock inte uttrycka någon åsikt i kontroversiell ännu inte avgjord fråga av offentlig natur.

Mom. 2 – Inget stöd till kandidater. Klubben får inte stödja eller rekommendera en kandidat till offentligt ämbete eller tjänst och får heller inte under ett möte diskutera sådan kandidats förtjänster eller brister.

Mom. 3 – Icke-politisk ståndpunkt.

 1. (a)  Resolutioner och ståndpunktstaganden. Klubben får inte vare sig anta eller låta sprida resolutioner eller ståndpunktstaganden, inte heller fatta korporativa beslut som berör världspolitiken eller internationella frågor av politisk natur.
 2. (b)  Vädjan. Klubben får inte avfatta och utsända vädjanden till klubbar, nationer eller regeringar eller distribuera brev, föredrag eller förslag till lösningar av specifika internationella problem av politisk natur.

I praktiken innebär det här att publika tillställningar som Rotaryklubbar, distrikt eller RI arrangerar kan och bör ägnas åt att belysa våra serviceinsatser i lokalsamhället eller internationellt. Att erbjuda plattformar för opinionsbildning även om det finns en ambition till allsidiga belysning av frågorna är inte vår uppgift. Vid slutna klubbmöten kan och bör dock de frågor som har bäring på klubbens projekt och serviceinsatser ges en så mångsidig belysning som möjligt så att klubben och medlemmarnas kan bilda sig en egen uppfattning.

Det är därför Rotary Talks var fel trots att många av talarna är alldeles utmärkta personer och värda att lyssna till i ett annat sammanhang.  Därför kunde något som var bra ändå vara fel.

3 reaktioner på ”Hur kan något bra vara fel ?

 1. Jag håller inte med dig, menar du att alla former av Rotary Talks är fel, (Rotary Talks på alla orter i hela världen) eller syftar du på en viss talares åsikter i det senaste forumet du bör precisera dig. Om jag har fattat det rätt så är syftet med Rotary Talks att främja debatten om viktiga samhällsfrågor och då måste man kunna tillgodogöra sig olika åsikter för att själv bilda sin uppfattning.
  Jag ser fram emot fler Rotary Talks.

  Gilla

  1. Tommy. Det är inte jag som tycker, utan RI som bestämt. Inte just nu och inte RT specifikt utan generellt. Läs vad jag referar. Forum för opinionsbildning är inte Rotarys sak. Det får andra erbjuda. Det blir inget mer RT.

   Gilla

 2. För Rotarys goda rykte och image, måste vi hålla oss på ett respektavstånd från vad som kan uppfattas som opinionsbildning. Det är inte forum som RT som vi rotarianer ska driva. Vi är ett yrkesnätverk, vi driver serviceprojekt och gör goda saker i samhället. Det är på detta sätt vi är handlingskraftiga, använder våra kunskaper och förmågor, i det godas tjänst.

  Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s